Bazar - prvi domaći modni časopis na našim prostorima
Kada se 15. decembra 1964. godine pojavio na kioscima prvi broj specijalizovanog ženskog časopisa Bazar izdavačke kuće Politika, odmah je naišao na izuzetno dobar prijem kod ženske populacije. Na osnovu reakcija čitateljki pokazalo se da je baš takva vrsta časopisa nedostajala na jugoslovenskom tržištu.
Sadržaj tadašnjeg novog časopisa obuhvatao je sve teme koje su oduvek zanimale pripadnice nežnijeg pola: modu, ljubav, kuhinju, putovanja, zanimljive priče, reportaže o poznatim ličnostima, savete o lepoti, nezi i sreći. Pored standardnih rubrika o aktuelnim uspesima poznatih i novim licima među glumcima i pevačima, Bazar je kao jedan od organizatora jugoslovenskog izbora za mis poklanjao veliku pažnju njegovim učesnicama.
U prvim godinama izlaženja ovog časopisa modni urednik je bio poznati jugoslovenski kreator Aleksandar Joksimović.
Malo je žena koje nisu bar prelistale neke od brojeva Bazara, ovog kultnog časopisa. Smatram da zaslužuje da još jednom zajedno prelistamo prvi broj.

Na naslovnoj strani prvog broja nalazi se mlada Milena Dravić, jedna od najpoznatijih jugoslovenskih i srpskih glumica ispred tadašnje nove zgrade Politike (Fotografiju snimio: Žika Milutinović).
Sledi fotografija sadržaja:

Na sledećim slikama možete videti šta su predlagali za kišu i sneg, novogodišnju noć i kakvi su bili modni crteži Aleksandra Joksimovića.









Posvetili su pažnju i dečijoj modi. Sa leve strane možete videti modne crteže Jelene Ristić koja predlaže nekoliko praktičnih modela za ulicu i školu u uzrastu od 12 godina. U rubrici Za one ispod 14 godina možete videti i nekoliko ljupkih modela u zimskim kaputićima u škotskom stilu koji kao da su inspirisani kostimom legendarnog Šerloka Holmsa i kape u istom dezenu. Tu su i kaputići sa pelerinama koje se po potrebi mogu skinuti.
Rubrika Cveće u stanu nudi savete kako treba negovati fikus u zimskim mesecima, čuvajući ga u prostoriji sa dosta svetlosti, na temperaturi od 15-25 stepeni, umereno zalivati i povremeno đubriti.

Rubriku o umetnosti posvetili su Nadeždi Petrović, našoj najznačajnijoj slikarki s kraja 19. i početka 20. veka. (Čiji se lik danas nalazi na novčanici od 200 dinara.)

Dragan Gajer je u rubrici Traži se džentlmen koja je namenjena mladima u uzrastu od 14 do 20 godina, savremenim jezikom rečeno pubertetlijama, na slikovit način kroz priču Vesne 17-godišnjakinje iz Beograda prikazao prve sastanke, druženja, simpatije i poljupce.

Pored prethodno navedenih rubrika, istakla bih još nekoliko njih.
Rubriku Vi - intimno sa naslovom Pet razdoblja u životu žene koju je napisao Dr Vojin Šulović, docent univerziteta, sa osvrtom na činjenicu da su za časopis od prvog broja pisala stručna lica.
Da li možete da zamislite da se tako nešto praktikuje danas bar u većini časopisa ili novina?
Predloge za Dobar praznični ručak - Spasenije Pate Marković, inače autora "Mog kuvara" koji je u to vreme važio za nenadmašeni kuvarski priručnik.

Sa leve strane na prethodnoj slici nalazi se reklama Podravke, a sa desne strane na drugoj slici nalazi se reklama Albusa, domaćeg deterdženta. U to vreme su se reklame formulisale u vidu pozdrava, u ovom slučaju i svojih potrošača i čitalaca Politikinog Bazara.

Sledе još nekoliko rubrika u formi fotografija sa kojih možete detaljno pročitati:




Očekivanja od ovog časopisa i današnjica...


Da li je časopis Bazar i u kojoj meri ispunio očekivanja tada anketiranih poznatih Beograđana procenite sami. Vredno bi bilo pomenuti ih: Dr Miloš Đurić (profesor univerziteta), Dr Slavka Ranković (docent univerziteta), Dušanka Stojanović (spiker RTB), Dušan Ristić (slikar), Đorđe Marjanović (interpretator zabavnih melodija), Mira Glišić (slikar kostima), Latinka Perović (predsednik Konferencije za društvenu aktivnost žena Jugoslavije), Mija Aleksić (glumac), Svetozar Gligorić (šahovski velemajstor).
Imajući u vidu da časopis Bazar traje već 56 godina, može se reći da su očekivanja pomenutih Beograđana u velikoj meri opravdana.
Nama ostaje da uživamo u novim brojevima...