Slobodan Selenić – rad u oblasti dizajna u Svetozarevu i Jugoslaviji
Danas, kada je interesovanje za dizajn poraslo u Srbiji, ali kao posledica spoljašnjih uticaja, određenih svetskih tokova i savrmene tehnologije, ima smisla pogledati unazad i podsetiti se dizajnera na našem području. Onih koji su u to vreme radili dosta usamljeno ali i nadahnuto, kreirajući vizuelna rešenja sa jednim autentičnim senzibilitetom, zasnivajući svoje radove na osećanju i poznavanju duha mesta u kome žive, a u daleko težim uslovima za rad i sa daleko manjim izvorima inspiracije.
Posle završene škole za primenjenu umetnost u Splitu, Slobodan Selenić je 1961. godine stigao, u njemu tada potpuno nepoznat grad Svetozarevo (današnju Jagodinu), gde je i ostao do kraja svog života. Razlog njegovog dolaska bilo je zaposlenje u tada vodećoj jugoslovenskoj industriji, Fabrici kablova Svetozarevo (FKS) na mesto dizajnera, u vreme kada mnogi nisu znali šta znači to zanimanje.
Pored redovnog posla, dobijao je i kreativne zadatke za potrebe grada Svetozareva, brojnih institucija, kulturnih manifestacija, poslovnih prostora, restorana i mnogih vodećih preduzeća širom Jugoslavije.

Sredinom sedamdesetih godina otvorio je samostalni atelje gde su i nastala najznačajnija dela, sve do početka devedesetih, kada se cela situacija u zemlji naglo promenila, a stvaralački opus prekinut njegovom preranom smrću 1994. godine.
Obim njegovih radova bio je ogroman – od celokupne grafičke prezentacije fabričkih proizvoda (što je u šezdesetim godinama značilo iscrtavanje svih grafičkih priloga ručno, samo uz pomoć klasičnog pribora za crtanje – lenjira, šestara i rajsfedera) u vidu obimnih kataloga, celokupnog reklamnog materijala, oblikovanja zahvalnica, pozivnica, specijalnih publikacija i knjiga o fabrici, do projektovanja izložbi, štandova za izlaganje proizvoda fabrike na godišnjim sajmovima širom Jugoslavije, i reprezentativnih eneterijera za direkciju fabrike.

Posebno zapažen i u stručnoj javnosti visoko ocenjen višegodišnji rad, kojim su na izuzetnom umetničkom nivou predstavljeni u zemlji i inostranstvu ne samo Industrija kablova i njegov autorski rad, već i značajne kulturne vrednosti naše zemlje, obuhvatao je koncepcija i oblikovanje serije godišnjih kalendara FKS, koju je on osmislio, razvijao i ostavio kao jedan vid kulturnog nasleđa.
Na primeru naslovne strane kalendara Industrije kablova Vašar iz 1976. godine tipografska ideja je samo nagoveštena, nikad nije bila završena kao celovit font.

Interesantna su rešenja koje sadrže postupak prekrivanja slovnog tela višebojnom grafičkom teksturom, često fotografijom, i tako ukazuju na temu koju tekst treba da predstavi.
Naslovna strana kataloga Dragutina Aleksića na kojoj se nalaze inicijali umetnika koji pokazuju strukturu umetnikovog rada, površinu izrezbarenog drveta.

Sličan postupak možemo videti na naslovnim stranama serije kalendara Industrije kablova posvećenim odabranim jugoslovenskim muzejima i još svedenija rešenja na naslovnim stranama kataloga proizvoda.




Vrlo često se služio Helvetikom, koja omogućava da se sva pažnja usmeri na detalje.





Fabrika lak žice Bor, zaštitni znak - 1975. godine
Staklara, predlog skica za memorandum - iscrtana rukom



Budućnost Svetozarevo, fabrika nameštaja i ambalaže, skica usvojenog zaštitnog znaka, 1978. godine



Najčešći postupak posebnog oblikovanja tipografije u sklopu vizuelnog identiteta ukazuje na prirodu aktivnosti preduzeća koje određeni logotip predstavlja.
U primeru zaštitnog znaka tekstilne industrije Resava možemo videti slova oblikovana tako da nagoveštavaju meke prelome tekstilnih formi, a u slučaju Industrije lak žice Bor – oblik kalemova žice. Pobedničko rešenje na konkursu industrije 14. Oktobra iz Kruševca sadrži slovo O koje je formirano tako da ukauzuje na elementarni pokret ruku prilikom kopanja.
Kako bi se nagovestio ogroman stvaralački raspon, raznovrsnost radova, kao i razlika u prostornim razmerama, sposobnost izuzetne preciznosti u minijaturnim grafičkim radovima kao i suvereno vladanje slobodoručnim iscrtavanjem i oslikavanjem ogromnih zidnih kompozicija, predstavljeno je i nekoliko radova iz oblasti enterijera.









Izabrani primeri su ovde ograničeni samo na specifične delove enterijera, zidne kompozicije, izrađene raznim slikarskim ili reljefnim tehnikama, koje su spoj Slobodanovog rada u grafičkom dizajnu i odličnog poznavanja zidnog slikarstva koje je u toku svog školovanja posebno studirao. Na taj način je osim odličnog smisla za prostorna rešenja u enterijeru izgradio i novi prostorni izraz, kao naročit poetski spoj grafičkog i slikarskog, a koji je najčešće bio i dominantan element enterijera a i svojevrsan događaj i doprinos likovnom životu grada.
U sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog veka, Svetozarevo je bilo potpuno obeleženo i uobličeno njegovim radom. Veliki broj javnih prostora, restorana, hotela, prodavnica, lokala, agencija, bilo je delo njegovih zamisli i živelo je dugi niz godina. Mnogim radovima identitet grada je bio osnažen i obogaćen vezivanjem za neke važne istorijske detalje i sećanja koje su stanovnici sami često olako zaboravljali i zanemarivali. Jedna od posebnih tema bila bi istorija okupljanja u nekadašnjim čuvenim kafanama stare Jagodine, koje su nedostatkom kulturne politike grada sve nestale.
U spomen tog šarolikog života i gostiju od kojih su mnogi bili poznati srpski književnici i pesnici, urađene su zidne kompozicije u Šarenoj kafani, posvećene Đuri Jakšiću i drugim jagodinskim pesnicima, čiji su stihovi dobili i poetsku grafičku interpretaciju.
BIOGRAFIJA SLOBODANA SELENIĆA
SLOBODAN SELENIĆ (1936, Lazarevac – 1994, Jagodina)
Grafički dizajner Industrije kablova u Svetozarevu / FKS 1961-1994.
Samostalni rad na projektima grafičkog dizajna i eneterijera od 1961. i
samostalni Atelje za dizajn u Svetozarevu/ Jagodini 1976-1994.
Član ULUPUDS-a od 1972.
Diplomirao 1959. na Školi za Primenjenu umetnost u Splitu / odsek Zidno slikarstvo.
Oblasti stvaralaštva:
grafički dizajn, grafička identifikacija, enterijer, zidno slikarstvo, crtež
Najvažniji radovi:
Dugogodišnji rad u oblasti grafičkog dizajna za potrebe vizuelnog predstavljanja delatnosti Industrije kablova Svetozarevo, koncept i grafičko oblikovanje godišnjih kalendara Industrije kablova Svetozarevo 1971-1991.
Enterijeri javnih prostora u Jagodini:
Kafane Pariz 1970, Kafane Solun 1971, enterijer Jugobanke 1975, Prostora za prijem Direkcije FKS 1978, Lutrije Srbije u Jagodini, 1991. Zidne kompozicije u enterijerima Šarene kafane 1980, Hotela Jagodina 1980, Glavne Pošte u Jagodini 1984
Najvažnije nagrade:
Prva nagrada za zaštitni znak Industrije 14 Oktobar, Kruševac 1973,
GRAFOIMPEX- Zagreb, Plaketa Veliki zlatni zmaj, 1984, 1985, 1986.
GRAFOIMPEX- Zagreb, Prva nagrada jugoslovenskih zidnih kalendara 1983.
GRAFOIMPEX- Zagreb, nagrada u kategoriji 5 najuspelijih jugoslovenskih zidnih kalendara 1979, 1980, 1982, 1987, 1988, 1989.
Plaketa HP Industrije kablova Jagodina za ostvarene vrhunske rezultate / posmrtno, 1995.
Materijal preuzet sa sajta tipometar.